×
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Pěstování narcisů

Narcis je víceletá bylina vysoká 8 až 60 cm, přezimující podzemními cibulemi. V současnosti existuje okolo 10.000 odrůd. Jsou oblíbené nejenom pro svou nenáročnost, ale také pro svoji jednoduchou krásu. Záplava květů rostoucí v trsech rozzáří nejčastěji žlutě, nebo bíle záhony zahrad, skalky, trávníky a v neposlední řadě i okenní truhlíky. Některé druhy jsou vhodné pro pěstování v místnostech, jiné pro pěstování venkovní. Obvykle kvetou od února do května. Avšak doby květu se můžou s každou odrůdou měnit. Nejlépe rostou ve středně těžké propustné půdě. Při sadbě je vhodné nasypat pod cibule písek.

Venkovní pěstování narcisů: Cibule sázíme v září nebo říjnu, kdy je teplota okolo 5°C a asi 15 – 20 cm hluboko, podle velikosti cibule. Obecně platí, že cibule by měla být zakryta vrstvou půdy, jež odpovídá dvojnásobku její velikosti. Cibule ponecháme na stanovišti tak dlouho, dokud se jim dobře daří. Po odkvětu a po odumření listů je dobré cibule vyrýpnout ze země a skladovat je za pokojové teploty v suché rašelině až do podzimu, kdy se zasadí do volné půdy. Z takto ošetřených cibulí pak v dalším roce vyrostou rostliny s větším množstvím květů. Nakvetlá poupata přenášíme do místnosti obvykle v období vánočních či velikonočních svátků. Tyto rostliny můžeme po odkvětu vysadit do zahrady, kde příští rok vykvetou.

Vnitřní pěstování: do květináče vysazujeme několik cibulí blízko sebe a z hlíny necháme vyčnívat jen krčky. Když se objeví poupata, přeneseme květináče do osvětlené místnosti, nikoliv však na přímé slunce. Vyžadují také přiměřenou, vyrovnanou teplotu vzduchu okolo 15 °C a stále vlhkou půdu, nesmíme je však přelít. Hnojení by mělo být pravidelné.

Tabulka č.1 Srovnání různých druhá narcisů

Název

Barva

Doba květu

Narcis Canaliculatus

žluto/oranžová

Není udáno

Narcis February Gold

sytě žlutá

Únor

Narcis Hawera

žlutá

Březen-duben

Narcis Pueblo

bílá

Není udáno

Ismene bílá

bílá

Květen-červen

"
Tag: Cibuloviny
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se