×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Zkuste napsat hledaný produkt jinak
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Zazimování pokojových rostlin

Pro to, aby nejen pokojové rostliny bez úhony přežily zimní měsíce a nebyly náchylné k nemocem či napadení škůdci, je třeba je na nadcházející zimování důkladně připravit. Toto se zejména týká těch rostlin, které jsme přes léto nechali vydechnout na čerstvém vzduchu a s příchodem podzimu jsme je přesunuli zpět do tepla domova.

Jakmile podzimní chlad zaklepe na dveře, začnou se na našich pokojových rostlinách objevovat nezvaní hosté, kteří hledají útočiště v teple našeho bytu. Najednou nacházíme mšice, svilušky, třásněnky a další. Puklice a červci jsou noční můrou každého pěstitele, protože boj s těmito škůdci je náročný. Pro prevenci šíření škůdců je důležité pravidelně kontrolovat každou rostlinu. Pro jejich odstranění je vhodné použít speciální insekticidy.

Nejjednodušší a nejefektivnější způsob aplikace je použití insekticidních tyčinek. Tyto tyčinky obsahují ochranné látky, které rostlina absorbuje a po dobu tří měsíců je chráněna před všemi škůdci. Tyčinky vložíme do substrátu blízko kořenů rostlin, zalijeme je a necháme působit. Navíc, tyčinky obsahují i hnojivo, které napomáhá rychlému vstřebání účinné látky rostlinou a zároveň ji vyživuje po celé tři měsíce.

Po eliminaci škůdcůje důležité zkontrolovat povrch zeminy a nádobu, v níž rostlina sídlí. Odstraňte jakékoli poškozené listy, odumřelé větvičky nebo odkvétlé květy. Během vegetačního klidu, tedy zimního období, je nezbytné omezit zálivku. Rostlina v této době nepotřebuje takové množství vody jako během období růstu. Hrnkové rostliny zaléváme jen pokud to opravdu potřebují. Nedostatek i nadbytek vody může rostlinu poškodit, ale častěji má závažnější důsledky právě přelití. Před dalším zavlažením by měla zemina úplně vyschnout.

Náš tip: Chcete-li přezimovat muškáty, omezte jejich zálivku, zastřihněte je a umístěte na chladné, ale světlé místo s teplotou mezi 10 a 15 °C.
Rostliny reagují na zimní období zpomalením růstu a zahazováním některých listů, jakoby si odpočívaly a připravovaly se na jaro. Proto je důležité omezit i hnojení. Porušení těchto pravidel je nejčastějším důvodem, proč rostliny nepřežijí zimu. Pamatujte, že čím méně se o ně budeme starat, tím lépe se jim bude dařit.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se