×
Hledat v našem blogu

Krásnoočko, vděčná trvalka jako stvořená pro suchá léta

I když je horko a půda občas vyschne, kvítka okatých krásnooček (Coreopsis) hledí z hustého závoje zelených lístků. Původ mají vesměs v severo a středoamerických prériích a vůči suchu jsou především vytrvalé druhy značně odolné.

Krásnoočka můžeme pěstovat v mnoha druzích a kultivarech. Zahradu budou zdobit od června až do října. Rostliny se bohatě větví a vytvářejí tak pohledné „keříky“, z nichž na každém mohou postupně rozkvést stovky květních úborů. Jsou lákadlem pro motýly, čmeláky a včely. Vyšší odrůdy jsou vhodné i k řezu do vázy, kde vydrží dlouho krásné díky postupně rozkvétajícím poupatům.

Vytrvalé druhy, vysazujeme na podzim nebo na jaře, jednoleté vyséváme v dubnu. Bez rozdílu jim svědčí slunné místo a propustná, hlinitopísčitá půda. Přejeme–li si časné květy druhů, které se pěstují jako letničky, můžete si sazeničky již v březnu předpěstovat ve skleníku, pařeništi nebo doma za oknem. Jednoletky se uplatní jak v letničkových, tak trvalkových výsadbách, kde rychle zaplní případné mezery. Krásnou podívanou vykouzlí i v nádobách. Po první vlně kvetení můžeme rostlinysestřihnout, obrazí a pokvetou znovu.

Nenáročnou trvalkou je krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), 30–60 cm vysoká rostlina se zářivě žlutými úbory s tmavšími středy a jemně dělenými lístky. Trsy se každým rokem rozrůstají, bohatě kvetou od července do listopadu, po sestřihnutí může časnější kvetení opakovat.

Mezi letničky řadíme krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tinctoria) s jemně dělenými lístky a bohatě větvenými výhonky. Lze si vybrat mezi odrůdami nízkými (20–30 cm), nebo až metr vysokými. Jde o ideální trvalku do smíšených přírodních záhonů, kde ji sousední rostliny podpírají. Květy jsou však menší, kolem 3 cm, ale rostlina zato kvete bohatě. Husté, ale křehké až poléhavé keříky tvoří krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis), vysoké do půl metru. Květy se střapatými korunními plátky jsou až 8 cm velké, sytě žluté s hnědým lemováním kolem středu. Tato letnička také ocení sousedství pevnějších rostlin, nebo lehké nízké konstrukce z proutků, které ji podepřou.

Mohutnější, se silnějšími listy a keříčkovitým vzrůstem je krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora). Květy můžou být jednoduché i plné, odrůdy nižší i vysoké, většina se pěstuje jako letničky.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se