×
Hledat v našem blogu

Naklíčená semena zpestří i letní jídelníček

Klíčky jsou chutnou zásobárnou čerstvých vitamínů. Jejich vypěstování je nenáročné, levné a v kuchyni je můžete mít po ruce stále.

Necháme-li semena naklíčit, podstatně zlepšíme jejich stravitelnost – při klíčení přijímá zrno vodu, čímž se aktivují enzymy a dochází ke štěpení organických látek (škrob se štěpí na jednoduché cukry, bílkoviny na aminokyseliny a tuky na volné mastné kyseliny), několikanásobně vzroste také obsah vitaminů, zejména skupiny B, C, E, A.

K nejznámějším jedlým semenům vhodným ke klíčení patří hořčice a řeřicha. Čínské restaurace se zasloužily o to, aby se do povědomí dostaly také naklíčené fazole. Existuje však řada dalších chutných semen (například čočka, hrách, cizrna, mungo). Naklíčená semena téměř všech druhů zeleniny jsou vynikající nejen co do chuti, ale i co do šíře použití – lze je jíst a používat do různých pokrmů.

Většina semen klíčí při pokojové teplotě. Některá však vyžadují trochu teplejší prostředí, sem patří pohanka, pískavice řecké seno, čočka, slunečnice, triticale (kříženec pšenice a žita) a pšenice.

Naklíčená semena stačí před použitím v kuchyni naposledy důkladně propláchnout. Lze je přidávat syrové do salátů, které budou díky nim příjemně křupat, můžou se ale podávat i samotné, jen třeba zalité olejem a octem nebo ochucenou kysanou smetanou. Hodí se do polévek, k dušenému masu, do zeleninových směsí a řady dalších pokrmů, jimž dodají křehkost a chuť. Mohou se také restovat nebo napařovat a podávat jako přílohu.

Náš tip:

- Štiplavá naklíčená semena hořčice a řeřichy jsou vynikající do zelených i míchaných salátů, nebo jako ozdoba třeba na grilované maso, hodí se i k vaječným pokrmům a na chlebíčky, ale i jako barevné vylepšení pokrmů.

- Ke klíčení lze použít fazol mungo nebo adzuki.

- Do karí směsí, salátů a polévek se hodí pískavice řecké seno.

- Do těsta na chleba, ale i do polévek a salátů je vhodná pohanka, triticale a pšenice.

- Z pšeničných klíčků připravíte v odšťavovači velice výživný nápoj.

Tag: klíčky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se