×
Hledat v našem blogu

Na podzim vysejte špenát pro časnou jarní sklizeň

Na pěstování není náročný, čerstvé lístky špenátu jsou výživné a plné vitamínů. Při správném výběru odrůdy můžeme mít sklizeň nejen na podzim, ale i na jaře, některé odrůdy se totiž hodí i k pěstování přes zimu.

Spinacia oleracea neboli špenát setý je poměrně rychle rostoucí, jednoletá rostlina, která vytváří přízemní růžici syté zelených listů. Původem je z jihozápadní Asie a do Evropy se rozšířil zhruba ve 14. století.

K dostání je špenát v mnoha odrůdách, které se od sebe liší dobou výsevu, sklizně, odolností vůči chorobám, zimě a vybíháním do květu:

Columbia - pro letní pěstování, rostliny nesou velmi bohatou úrodu, listy jsou vhodné k zamražení.

Winterriesen - nehybridní odrůda špenátu pro celoroční pěstování, má tmavé, středně velké polovzpřímené listy určené pro zpracování v čerstvém stavu a k mražení, dobře přezimuje a je vhodný i k mechanizované sklizni, na jaře vyséváme pro sklizeň v červnu, v září vyséváme pro jarní sklizeň následujícího roku.

Harp F1 - odrůda s velmi rychlým růstem a výbornou odolností k vysokým teplotám, je vhodná ke sklizni mladých listů a lze ji pěstovat během celé vegetační sezóny, vysoká odolnost k vybíhání, odrůda je odolná proti plísni špenátové.

Monores – raná odrůda, pro jarní a podzimní sklizeň, odolná proti namrzání, má rychlý počáteční růst, rostlina je mohutnější, má oválné a mírně zvlněné listy.

Matador – listy jsou středně velké, rozkladité s tupou špičkou, určena pro podzimní i jarní výsev, spolehlivě přezimuje, lze pěstovat i přes zimu.

Clarinet F1 – pozdní hybridní odrůda, má středně velké, mírně bublinaté listy, vysoce výnosná a velmi odolná k vybíhání do květu, pro letní i podzimní pěstování.

Previa F1 – velmi výnosná, hybridní odrůda. Je odolná proti plísni špenátové, má mohutné, tmavě zelené listy.

Butterflay – odolná odrůda, odolná vůči padlí, má rychlý růst a pozdní vybíhání do květu, lze pěstovat na jaře i na podzim.

Victoria – je určena k výsevu od jara až do podzimu, lze ji tak sklízet nepřetržitě, má tmavozelené až lehce namodralé listy s bublinkami, je odolná vůči chorobám.

Misano F1 – hybridní odrůda, hodí se jak pro jarní výsev, tak i pro podzimní přezimování.

Emilia - nejvhodnější pro pěstování jsou hlinitopísčité, dostatečně vododržné půdy s pH 6 - 7,5, nesnáší suché a kyselé půdy a větrné polohy, jarní kulturu z březnových výsevů sklízíme 5 - 6 týdnů po výsevu, jako následnou plodinu ze srpnových výsevů sklízíme v září až v říjnu, pro přezimování a ranou jarní sklizeň vyséváme v září.

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se