×
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Pěstovat ředkvičky lze celoročně

Ředkvičky jsou oblíbenou a zdravou první jarní zeleninou. Obsahují mnoho vitamínu C a minerálních látek, především síry, železa, hořčíku a vápníku. Jejich typickou kořenitou až štiplavou chuť způsobuje hořčičný olej, který se v bulvičkách nachází. Většinou se konzumují čerstvé, ale je možné i jejich zavaření.

Ředkvičkavelmi krátkou vegetační dobu. Je poměrně odolná vůči chladu, ale pozdní jarní mrazíky jí mohou poškodit. Půda musí být humózní, zásobená dobře živinami. Pro jejich zdárné pěstování je důležitý dostatek vláhy po celou dobu růstu. Při nedostatku vody jsou bulvičky protáhlé, měkké, nepříjemné palčivé chuti. Ředkvička je rostlinou dlouhého dne, to znamená, že při dlouhých letních dnech vybíhá do květu.

Rané odrůdy lze vysévat do teplého pařeniště již v únoru. Rychlíme je tak ke sklizni ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm. Od poloviny srpna do poloviny září vyséváme semínka pro podzimní pěstování. V letním období ředkvičky nevyséváme, i když někdy na vlhčím místě v polostínu a častěji zavlažované můžou prosperovat a do květu vybíhat až opožděně.

Ředkvičky sklízíme průběžně, postupně jak narůstají. Přerostlé ředkvičky vyšeptávají, měknou nebo naopak dřevnatí. Vhodné je vysévat ředkvičky postupně v týdenních nebo čtrnáctidenních intervalech.

Odrůdy:

Sora - je rychle rostoucí odrůda, vhodná pro jarní i podzimní výsev. Červené plody jsou velké a zároveň velice chutné, mají pevnou dužinu a hezky kulatý tvar.
Ria - je velmi ranou odrůdou vhodnou k rychlení. Plody jsou červené, kulovitého tvaru a hladká dužina bílé barvy.
Viola - jde o odrůdu vhodnou k celoročnímu polnímu pěstování. Rostlina vytváří kulaté bulvy, které se zbarvují do fialova, je odolná vůči vybíhání do květu, praskání a houbovatění dužiny.
Zlata - je poloraná odrůda pro polní pěstování od jara do podzimu. Má žlutý povrch a bílou dužinu, je velice šťavnatá, s ostřejší chutí. Bulvy se konzumují čerstvé v salátech či pomazánkách, listy lze používat vařené jako špenát.
Duo - je velmi raná odrůdy s červenobílou kulovitou bulvičkou, odolná proti vyšeptávání. Lze pěstovat pod fólií i ve volné půdě.
Granát - je odrůda vhodná k rychlení i k ranému pěstování ve volné půdě. Plody jsou velké, kulaté, karmínově červené.
Helios - méně obvyklá odrůda, která má žluté až žlutohnědé bulvičky výborné máslové chuti, odolné proti vyšeptávání.
Ilka - je raná až poloraná odrůda. Plody intenzivně, červené kulaté, odolné proti vyšeptávání a pukání, proto se dá pěstovat i později na jaře ke sklizni v létě. Je typická tím, že její bulvičky vyčnívají z jedné třetina až poloviny nad povrchem půdy.
Máslová obří - pozdní, bohatě olistěná odrůda s karmínově červenými bulvičkami máslové chuti. Vhodná pro pěstování ve volné půdě.
Rampouch - je raná odrůda s bílými vřetenovitě válcovitými bulvičkami. Dužina ledově bílá, křehká, odolná proti vyšeptávání. Vhodná k rychlení i k pěstování ve volné půdě.
Saxa - je velmi raná odrůda s ploše kulovitými svítivě červenými bulvičkami máslové chuti. Musí mít dostatek vláhy a při pěstování brzy z jara na záhonech humózní a lehčí půdy.
Slavia - je odrůda ředkviček z poloviny červená a z poloviny bílá. Bulvičky mírně protáhlé, křehké, velmi chutné.
Věra - je odrůda se svítivě červenou kulovitou bulvičkou. Odrůda vhodná pro pěstování na jaře ve volné půdě, odolná vůči vybíhání a vyšeptávání.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se