×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Zkuste napsat hledaný produkt jinak
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Zelené hnojení - přirozené obohacení půdy o organické živiny

Proč zelené hnojení? Zelené hnojení je ekologická metoda obohacování půdy, která podporuje zdraví a plodnost půdy. Využívá rychle rostoucích rostlin, které brání růstu plevelů a podporují biodiverzitu. 

Zelené hnojení představuje ekologickou a efektivní metodu obohacování půdy, která podporuje tvorbu humusu a je finančně dostupná. Díky tomu, že půdu obohacuje o živiny v přirozeně přijímané formě, pomáhá udržovat její kvalitu a zdraví. Tato metoda také chrání půdu před erozí, vysoušením a vymýváním živin, což je zásadní pro zachování její plodnosti. Rychlý růst rostlin používaných pro zelené hnojení navíc efektivně brání růstu plevelů a podporuje biodiverzitu, poskytujíc hmyzu, jako jsou čmeláci, včely a motýli, důležitou potravu. Zlepšení struktury půdy a podpora mikroorganismů v ní jsou dalšími klíčovými výhodami, které zelené hnojení přináší. Dlouhodobě také pomáhá předcházet půdní únavě, která může nastat opakovaným pěstováním stejných druhů rostlin. Navíc některé rostliny mohou půdu i ozdravovat a působit preventivně proti škůdcům či chorobám.

Rostlin vhodných pro zelené hnojení je poměrně mnoho - každá má trochu jiné vlastnosti, vybíráme tedy i podle toho, co jsme na záhonech pěstovali a čeho chceme dosáhnout. Všestranná je svazenka, která není příbuzná s žádnou kulturní rostlinou běžně pěstovanou na zahradách. Trápí-li nás háďátka v půdě, vysejeme měsíček lékařský. Všude tam, kde nerostly košťáloviny, jsou univerzálním zeleným hnojením řepka a hořčice, lusko-obilné směsi, například hrách, oves a peluška.

Pěstujete-li mnoho košťálovin, potřebujete vyset něco, co není brukvovitou rostlinou (vyhneme se tedy řepce a hořčici) a co obohacuje půdu o hodně dusíku a dobře ji prokypří - nejlépe poslouží vikvovité rostliny – např. jetele, lupina, vikve, bob polní i bob zahradní, hrachor a další, anebo třeba pohanka a svazenka. Zvolit však můžeme i přebytky osiva zeleniny, které jsme během sezony nespotřebovali a kterým již končí garantovaná doba klíčení. Použijeme je ovšem jen tam, kde jsme tuto zeleninu před výsevem hnojení nepěstovali. Spotřebujeme tak starší semínka třeba salátu, mangoldu, špenátu nebo třeba fazolí.

Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se